Salı, Ekim 17, 2006

SÜNNET SONRASI DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

1.SÜNNET SONRASI ÇOCUK 1 GÜN YATAKTAN KALKMAYACAK, 3 GÜN BANYO YAPMAYACAK, 5 GÜN SOKAĞA ÇIKMAYACAKTIR.3. GÜNÜN SONUNDA BANYO SERBEST OLUP, YARA İYİLEŞMESİ AÇISINDAN HİÇBİR ZARARI YOKTUR.ÖZELLİKLE YAPIŞIKLIĞI OLUP PENİS BAŞI KABUKLANAN ÇOCUKLARDA MEVCUT KABUKLARIN ÇABUK GEÇMESİ İÇİN BANYOYU TAVSİYE ETMEKTEYİM.
2.SÜNNET SONRASI KONULAN TÜM SARGI BEZLERİ 24 SAAT SONRA ÇIKARTILACAKTIR.EĞER SARGI BEZLERİ SÜNNET BÖLGESİNE YAPIŞMIŞSA; İDEALİ STERİL SERUM FİZYOLOJİKLE (EĞER BU YOKSA KAYNATILIP SOĞUTULMUŞ ILIK SU İLE) ISLATILIP 10-15 DAKİKA BEKLENDİKTEN SONRA SARGI BEZİNİN YUMUŞATILIP KOLAYCA ÇIKMASI SAĞLANACAKTIR.TAMPON ÇIKTIKTAN SONRA SİZE ÖNERİLEN ANTİBİYOTİKLİ MERHEM KULLANILMAYA BAŞLANMALIDIR.
3.SÜNNET SONRASI DÖNEMDE ÖZELLİKLE YAPIŞIKLIĞI OLAN ÇOCUKLARDA, PENİS BAŞI VE SÜNNET BÖLGESİNDE YARA KABUKLANMASI OLABİLİR.BU DURUM NORMAL OLUP OLUŞAN BU YARALAR SİZE ÖNERİLEN ANTİBİYOTİKLİ MERHEMLERİN DÜZENLİ KULLANIMI İLE YUMUŞAYIP ZAMANLA KENDİLİĞİNDEN DÜZELECEKTİR.
4.SÜNNET SONRASI 1. GÜN KANAMA AÇISINDAN, İLK 1 HAFTA DA ENFEKSİYON AÇISINDAN DİKKATLİ OLUNMALIDIR.SÜNNET ESNASINDA KANAYAN VE KANAMA RİSKİ OLUŞTURACAK TÜM DAMARLAR BAĞLANMAKTA OLUP, BU DURUMA RAĞMEN ÇOK NADİR OLMAKLA BİRLİKTE KANAMA RİSKİ VARDIR.BU BAKIMDAN İLK GÜN AİLELER BU KONUDA DİKKATLİ OLMALIDIR.AYRICA SÜNNET İŞLEMİNİN CERRAHİ BİR İŞLEM OLMASI VE BÖLGENİN ANÜSE YAKIN OLMASI NEDENİYLE ENFEKSİYON RİSKİ (DİKKATLİ OLUNMAZ İSE) HER ZAMAN MEVCUTTUR.BU BAKIMDAN VERİLEN MERHEM VE ANTİBİYOTİKLİ ŞURUPLAR DÜZENLİ KULLANILMALI, MERHEM ELLER SABUNLA YIKANDIKTAN SONRA SÜRÜLMELİ, ÇOCUĞUN 5 GÜN -1 HAFTA SOKAĞA ÇIKMASI ENGELLENMELİ, EĞER ÇOCUĞUN ALTI BEZLENİYORSA 1 HAFTA BEZ KULLANILMAMALI, İÇ ÇAMAŞIRLAR HER GÜN DEĞİŞTİRİLMELİDİR.
5.SÜNNETTE KULLANILAN DİKİŞLER 2-3 HAFTA İÇERİSİNDE KENDİLİĞİNDEN ERİYİP YOK OLAN DİKİŞLER OLUP ALINMASINA GEREK YOKTUR.
6.SÜNNETTE YAPILAN ANESTEZİNİN ETKİSİ 2 SAAT SONRA GEÇMEKTE OLUP BU SAATTEN SONRA AĞRI OLMAKTADIR.BU YÜZDEN SİZE ÖNERİLEN AĞRI KESİCİLER SÜNNETTEN HEMEN SONRA BAŞLANIP ÖZELLİKLE İLK 3 GÜN DÜZENLİ KULLANILMALIDIR.
7.SÜNNET SONRASI PENİS DERİSİNDE ÖDEME BAĞLI ŞİŞME OLMAKTA BU ŞİŞLİK GENELLİKLE İLK BİR AY İÇERİSİNDE KENDİLİĞİNDEN GEÇMEKTEDİR.ÇOK NADİR OLARAK BU SÜRE ÜÇ AYI BULMAKTADIR.
8.YAPMIŞ OLDUĞUMUZ SÜNNET CERRAHİ ÜSÜLE UYGUN YAPILMIŞ OLUP EN SAĞLIKLI SÜNNET ŞEKLİDİR.ZAMAN OLARAK DİĞER SÜNNET YÖNTEMLERİNE GÖRE DAHA UZUN SÜRMEKLE BERABER, İYİLEŞMENİN DAHA KISA SÜREDE OLMASI, ANATOMİNİN KORUNMASI VE İLERİKİ YAŞLARDA CİNSEL PROBLEMLERİN OLMAMASI AÇISINDAN CERRAHİ SÜNNET BİLİMSEL OLARAK KESİNLİKLE TERCİH EDİLMESİ GEREKEN BİR YÖNTEMDİR.SÜNNETİN BU İŞİN EĞİTİMİNİ ALMIŞ UZMAN DOKTORLARCA YAPILMASI DA AYRICA TERCİH EDİLMESİ GEREKLİ BİR HUSUSTUR.AKSİ TAKDİRDE TELAFİSİ MÜMKÜN OLMAYAN HATALARIN OLUŞMA RİSKİ ARTMAKTA, OLUŞAN HATALAR HEM ÇOCUĞU HEM DE AİLEYİ MADDİ – MANEVİ OLARAK YIKIMA UĞRATMAKTADIR.
ÇOCUĞUNUZUN EN KISA SÜREDE İYİLEŞMESİ, SAĞLIKLI VE MUTLU BİR HAYAT SÜRMESİ DİLEĞİYLE ...
OP.DR.KUBİLAY BÖLÜKBAŞI

1 yorum:

cagatay dedi ki...

bu çalışmanız da çok ama çok işime yaradı. yeni sünnet olan yegenimde bu tavsiyelerinizi uyguladım ve sonuç gerçekten enfes...